Ekonomické informace 1.Q 2024

Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku dle zpřesněného odhadu zveřejněného dnes ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 %, z meziročního pohledu činil růst o 0,2 %. Zpřesněný odhad tak byl o dvě desetiny procenta slabší ve srovnání s předběžnými hodnotami zveřejněnými před měsícem. Nakonec tak vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí nepatrně zaostal za původními odhady z důvodu propadu investic, zatímco spotřeba domácností dle očekávání zrychlila, stejně jako export. Za celý loňský rok poklesla tuzemská ekonomika pouze kosmeticky o 0,2 %, odhady růstu pro letošní rok se pohybují kolem 1,5 %. Rizikem je nadále nejistý vývoj v zahraničí, v opačném směru by nakonec mohla působit rychleji zotavující spotřeba domácností. 

Dubnová data přinesla mírné oslabení meziroční dynamiky růstu čerpaných úvěrů, nejvíce u podniků, kde se tempo snížilo z 10,7 % na 9,3 %, zatímco půjčky domácnostem meziročně vzrostly o 4,5 % oproti březnovým 5 %. Čerpání nových spotřebitelských úvěrů přitom stouplo v dubnu na 12 miliard korun, hypoték 18,75 miliardy korun. Meziročně jde o vzestup o 8 %, zatímco úvěry na bydlení vzrostly o 3,2 %.

Nové firemní úvěry v eurech stouply v dubnu v přepočtu o necelých dvacet miliard korun při úrokové sazbě 5,3 %, korunové půjčky vzrostly o 23,4 miliardy korun při sjednaném úročení nových obchodů 7,1 %; úrokový diferenciál mezi eurovými a korunovými půjčkami tak dosahuje 1,8 procentního bodu.

Pokud jde o časovou strukturu úvěrů, podle bankovní statistiky ČNB zaznamenaly nejvýraznější meziměsíční nárůst o téměř 6,7 miliardy korun krátkodobé korunové úvěry se splatností do jednoho roku. Naopak objem střednědobých a dlouhodobých úvěrů v dubnu stagnoval.

Nenašli jste odpověď? Zeptejte se nás

Zavolejte na 810 20 20 20 nebo nám napište zprávu